Kropki kwantowe

Addytywna technologia, która pozwoli na deponowanie kropek kwantowych z niezrównaną precyzją, wszechstronnością i prostotą

Kropki kwantowe to nanokryształy emitujące światło, które absorbują światło o danej długości fal i przekształcają je na światło o innej długości fal. Rosnący popyt na kropki kwantowe związany jest z ich coraz szerszym zastosowaniem na różnych polach aplikacji. Wynika to z ich miniaturowych rozmiarów i ogromnego wpływu na jakość i wydajność energetyczną urządzeń nowej generacji. Poza tym, kropki kwantowe pozwalają na użycie mniej toksycznych lub zupełnie nietoksycznych substancji.

Zazwyczaj te niewielkie kryształy stosowane są w wysokiej jakości wyświetlaczach, natomiast pojawiają się coraz częściej kolejne zastosowania, m.in. płaskie wyświetlacze, aparaty cyfrowe, smartfony, konsole do gier, czy osobisty asystent cyfrowy. Wyższa wydajność i ulepszona jakość kolorów to dwie zalety, których poszukują zarówno producenci, jak i użytkownicy wyświetlaczy opartych na kropkach kwantowych. Gdy przez warstwę kropek kwantowych przechodzi zwyczajne niebieskie światło LED, kryształy rozdzielają je i emitują bogatsze białe światło, które zawiera wszystkie kolory spektrum. To powoduje, że jakość obrazu jest lepsza, kolor czarny ciemniejszy, a inne kolory niż niebieski bardziej żywe. Należy podkreślić, że wyświetlacze oparte na kropkach kwantowych (QLED) zużywają o około 20-30% mniej energii niż tradycyjne wyświetlacze LCD o tym samym rozmiarze. Dodatkowo, QLED-y emitują do 90% więcej światła niebieskiego niż zwykłe telewizory LED, dzięki czemu są dużo bardziej przyjazne dla ludzkiego oka. Jeśli telewizor posiada podświetlenie krawędziowe, kropki kwantowe mogą być wprowadzone do rurek na krawędzi wyświetlacza, przez które może przeniknąć światło. Jednak w większości przypadków, kropki kwantowe są umieszczane na osobnej warstwie, zaraz nad podświetleniem.

PROBLEM

  • Obecnie powłoki filtrujące kolor, oparte na kropkach kwantowych produkowane są przy użyciu metod ubytkowych, które są czasochłonne i materiałochłonne.
  • Dostępne technologie depozycji kropek kwantowych są drogie, skomplikowane, mocno ograniczone i powolne.
  • Ciągła pogoń za miniaturyzacją pikseli i podwyższaniem wydajności luminescencyjnej urządzeń wyświetlających jeszcze bardziej potęguje powyższe ograniczenia.

ROZWIĄZANIE

Addytywna technologia produkcji XTPL pozwala na depozycję kropek kwantowych z niezrównaną precyzją, wszechstronnością i prostotą, co pozwala na obniżenie ogólnych kosztów produkcji. Obecnie na rynku dostępne jest drukowanie mikrokropek o rozmiarze 50 µm, a minimalny rozmiar to 20 µm. XTPL pozwala na drukowanie kropek o średnicy 1 µm i planuje zejść poniżej tej wielkości. Żadna z metod druku dostępnych na światowych rynkach nie jest w stanie zapewnić takiego poziomu precyzji.

KLUCZOWE KOMPETENCJE